Novinky na internetu

WebExpo 2011 UX Hall očima návštěvníka

Cesta k článku: Seo-slovnik.cz » Novinky na internetu » WebExpo 2011 UX Hall očima návštěvníka
Napsal: Jiří Komár | @jirikomar | Úterý 27.09.2011 | Komenáře

WebExpo 2011 UX Hall očima návštěvníka

Tak a je po všem. WebExpo 2011 je za námi a nám nezbývá nic jiného než se těšit na další ročník, který bude doufám minimálně stejně dobrý jako ten letošní. Pro ty z vás, kteří se na WebExpo 2011 nedostali nebo byli v jiných přednáškových sálech, jsem připravil malý článek, ve kterém vypíchnu pár zajímavých momentů a zmíním se o přednáškách, které se mi opravdu líbily. Předem Vás musím upozornit, že jako zarytý milovník designu, použitelnosti a UX jsem celé dva dny seděl jen v UX Hall, takže recenze z jiných místností budete muset hledat na jiných webech. Pěkný článek najdete třeba na zdrojáku.

Čtvrteční workshop o přístupnosti

Jelikož jsem byl v Praze již od středy, rozhodl jsem se, že si zajdu na jeden z nabízených workshopů, které WebExpo zahajovaly. Mým favoritem se stal workshop: Autorizovaný překlad WCAG 2.0 neboli Web Content Accessibility Guidelines 2.0. O problematiku přístupnosti jsem se zajímal již dříve, takže jsem chtěl vědět, jak pracují ostřílení profesionálové, pro které je tato problematika denním chlebem a na co dbát při návrhu přístupného webu. Workshop se skládal ze tří částí. První část zahájil Radek Pavlíček z neziskové společnosti TyfloCentrum Brno, který nás seznámil s novým překladem WCAG 2.0 a vším co se za ním skrývá a co mu předcházelo. V druhé části nám Bob Marvan ukázal nejběžnější chyby a nedostatky přístupnosti, na které by se nemělo na webu zapomínat. Třetí část patřila Romanu Kabelkovi, který nám předvedl, jak pracuje s webem nevidomý člověk. Celý workshop byl opravdu skvělý a jsem rád, že jsem se ho zúčastnil. Největším zážitkem pro mě bylo, jak Roman Kabelka pracuje s webovou stránkou a jak snadno lze nevidomého člověk dostat do problému, který mu práci s webem hodně znepříjemní. Proto pokud tvoříte weby a budete mít možnost někdy v budoucnu zajít na podobnou přednášku, určitě vřele doporučuji.

Pokud vás problematika přístupnosti zajímá, doporučuji si přečíst tyto zdroje:

Série článků o přístupnosti od Radka Pavlíčka
Blog o přístupnosti poslepu.cz
Anglická verze WCAG 2.0, česká verze bude doplněna, jakmile bude zveřejněná.

Vybrané přednášky z UX Hall

Kvalitních přednášek v UX Hall bylo opravdu hodně, proto vypíchnu jen ty opravdu nejlepší, které mě nejvíce zaujaly.

Pátek

Na kreativní stezce
Martin Kermes a Martin Jedlička ve své přednášce ukázali, jak se vymýšlí koncept loga. Poutavé podání doprovázela příjemná hudba a na konci jsme se dočkali zajímavého rozuzlení. Přednáška nám ukázala, jak si můžeme hrát s nápadem a jak se postupně dostat k zajímavým výsledkům. Fakt, že autoři věděli, kam chtějí logo dopracovat, sice trochu ubírá na atraktivitě, ale výsledek byl i tak velmi zdařilý.

Nejen na okrasu
Pavel Maček (UI designér mobilních a webových aplikací) ve své přednášce upozornil na důležitou funkci ikon v informační architektuře. Přednáška nepřinášela až tak nic revolučního, ale upozorňovala na věci, na které se i tak často zapomíná. A jak se říká, opakování matka moudrosti. Co hodnotím rovněž velmi kladně, byl výstup samotného Pavla Mačka, situační humor zvládá na jedničku, jen chyběly ony zmiňované pády a zakopávání o kabeláž. Ale jinak super.

Mobile first
Poslední páteční přednášku hodnotím jako nejlepší, kterou jsem na letošním WebExpo viděl. Luke Wroblewski se opravdu předvedl a jeho přednáška, která měla cca. 297 kroků patřila k nejlepším, jaké jsem kdy viděl. Luke nám ukázal, jak se vyvíjel a bude vyvíjet rozmach mobilních aplikací a mobilních řešení. Všechny části přednášky doprovázely kvalitní grafy, které se opíraly o velmi přesné čísla. Pokud jste na přednášce nebyli, určitě doporučuji kouknout na video, které by mělo být na webu (možná jen pro účastníky webexpa, uvidíme).

Pátek

Skutečně víte, jak na persony?
Na prezentaci o personách jsem se opravdu těšil, jelikož jde o téma, které se na českém internetu moc nerozebírá. Přednáška Štěpána Doubravy obsahovala spoustu zajímavých tipů a závěrů, které se můžou hodit každému, kdo někdy persony vytvářel nebo se na ně chystá. I přes to, že oblast person, je většině českých vývojářů hodně vzdálená (zejména pro náročnost a cenu), šlo o kvalitní poznatky z praxe, které se můžou hodit i u menších projektů. Osobně jsem zastáncem lidského přístupu k webu a mobilním aplikacím, takže přednáška se mi opravdu líbila.

Ty jsi informační architekt!
Přednáška od Adama Fendrycha na téma informační architektura patřila rovněž mezi velmi povedené vystoupení. Adam upozorňoval na důležitost sběru a následného rozmisťování dat na webu, kategorizaci obsahu a tvorbu webu dle potřeb daného uživatele. Mezi zajímavé momenty patřil rovněž slide 27, který ukázal deset českých informačních architektů bez plavek (sál by na tento slide koukal i déle :-)
Kdo má zájem může se sám přesvědčit.

The Invisible Side of Design
Přednášku od Vitaly Friedmana jsem bohužel neviděl, jelikož jsem se vracel zpět do Ostravy. Ale jelikož jde o uznávaného odborníka na UX, musím rovněž doporučit a sám se už těším až se kouknu na video.

Organizace a zázemí

Organizaci webexpa hodnotím opravdu velmi kladně. Od akce této velikosti jsem čekal více zmatků a problému, ale s ničím zásadním jsem se nesetkal a celé dva dny jsem si užil (doufám, že se poučí organizátoři některých barcampů :-). Za zmínku stojí taky Daniel Srb, který moderoval program v UX Hall. Daniel několikrát rozesmál celý sál a jeho vtipné připomínky, příjezd na kole nebo křik do mikrofonu byly opravdu super.


Štítky k článku: UX
Jiří Komár

Jiří Komár

Autor článku působí jako UX designer a specialista na internetový marketing. Posledních sedm let se pohybuje především v prostředí internetových obchodů a podílel se na projektech jako OKAY.cz, Kama.cz, Bambule.cz, Rogelli.cz nebo Alfa.cz.

Rubriky
Rubrika Článek

Veškerý obsah je majetkem autorů, jeho další šíření bez souhlasu je zakázáno, 2008 - 2019 © www.seo-slovnik.cz - Váš internetový rádce