Seo slovník

Fulltextový robot

Cesta k článku: Seo-slovnik.cz » f » Fulltextový robot
Napsal: Seo-slovnik.cz | Pondělí 03.10.2011 | Komentáře vypnuty

Fulltextový robot

Fulltextový robot nebo také crawler je automatický program, který prochází celý web a sbírá data do své databáze, kde dochází k indexování nasbíraného obsahu. Roboti fulltextových vyhledávačů procházejí web tak, že následují odkazy na další stránky a takto postupně prochází celý word wide web. Ne nadarmo se říká, že odkaz je základní stavební kámen hypertextu. A z toho také vyplývá základní myšlenka SEO - pokud na Vás nevede žádný odkaz, nemůžete být ve fulltextových vyhledávačích dohledatelní. Aby roboti stihli posbírat, co nejvíce dat, procházejí odkazy na daném webu například jen do 2. úrovně. Proto je důležité budovat odkazy nejen na hlavní stránku, ale i podstránky. Procházení robotovi usnadní i kvalitní navigační struktura webu a interní prolinkování.

 

Indexování

Jedná se o zpracování dat, které nasbíral crawler. Každý fulltextový vyhledávač má svůj způsob zpracování získaných dat. Nicméně obecně si z textu vybere jednotlivá slova, kterým přiřadí váhu vzhledem k relevantnosti dané URL. Na základě přiřazených vah, dochází k replikaci dat (vypsání výsledků ve vyhledávání).

 

Jak zjistím, že robot navštívil moje stránky?

Poslední návštěvu Googlebota, můžeme zjistit v Google Webmaster Tools, kde se také například dozvíte chyby, na které robot narazil při procházení webu či různé statistiky o stažených datech apod. Četnost návštěv všech robotů, zjistíme například analýzou logu serveru. Na většině hostingů dnes běží základní statický nástroj AwStats, ve kterém zjistíte, jak často Vás roboti vyhledávačů navštěvují.

 

Jak zajistím, aby mě crawler navštěvoval častěji?

Snažte se Vaše stránky častěji aktualizovat, vyhledávače mají obecně rády čerstvý obsah. Jak bylo psáno už výše - crawler následuje odkazy, proto nezapomeňte na budování zpětných odkazů.

 

Příklady web crawlerů

GoogleBot

SeznamBot

Yahoo! Slurp

BingBot

FAST Crawler

YandexBot a další


Štítky k článku: SEO
Rubriky
Rubrika Článek

Veškerý obsah je majetkem autorů, jeho další šíření bez souhlasu je zakázáno, 2008 - 2019 © www.seo-slovnik.cz - Váš internetový rádce