Seo slovník

CSS - kaskádové styly

Cesta k článku: Seo-slovnik.cz » c » CSS
Napsal: Seo-slovnik.cz | Neděle 25.10.2009 | Komentáře vypnuty

CSS

CSS neboli kaskádové styly patří v dnešní době neodmyslitelně k webovým stránkám. Už od počátku Internetu se uživatelé snažili nějak formátovat HTML dokumenty. Jelikož prostý černý text na bílém podkladu nebyl tak zajímavý. Za tímto účelem v roce 1997 vznikly CSS (Cascading Style Sheets) - kaskádové styly. Jde vlastně o kolekci metod, kterými upravujeme grafickou podobu stránek.

Jak to funguje?

Funguje to poměrně jednoduše. Bohužel i tak CSS mnoho lidí nerozumí a asi nikdy neporozumí. Základem všeho je HTML (HyperText Markup Language) neboli značkovací jazyk pro hypertext. Tento jazyk je jedním z jazyků, které se využívají při vytváření stránek v systému World Wide Web, který umožňuje publikaci dokumentů na Internetu.

Pokud si vytvoříme stránku v HTML bez použití CSS, dostaneme prostou stránku bez barev, velikostí písma, formátu písmo a jiných doplňkových prvků, které by lahodily našemu oku a samotnému vnímání veškerých dokumentů. I knihy a časopisy musejí mít nějakou úpravu, aby čtenáře zaujaly a zároveň jsme se v textu orientovali.

Proto pokud bychom chtěli naši jednoduchou stránku nějak odlišit, potřebujeme nějaký nástroj. Pomocí kterého řekneme, že nějaký text bude červený, jiný bude nadpisem a podobně. A právě k tomu byly vytvořeny kaskádové styly. Díky kolekci pravidel, dokážeme každý element našeho HTML dokumentu stylovat do potřebného tvaru. Navíc, jednotlivé styly můžeme ovlivňovat globálně nebo vytvářet unikátní styly pro konkrétní elementy.

Problematika CSS je rozsáhlá a tento web se věnuje především optimalizaci a marketingu, takže pokud se o CSS chcete dozvědět více doporučuju web jakpsatweb.cz, asi základ pro všechny začátečníky v této problematice.

Ovlivňuje CSS optimalizaci?

Přímo optimalizaci pro fulltextové vyhledávače CSS neoblivňuje, jelikož fulltextový robot si stylových značek nevšímá. Ale co nám CSS může ovlivnit je podoba našich stránek v různých internetových prohlížečích. Pokud si nedáme pozor a stránky netestujeme ve všech prohlížečích, může se stát, že v některých prohlížečích se nám stránka zobrazí špatně. To pak může mít za následek ztrátu uživatele, zkrácení doby strávené na stránce nebo opuštění konverzního trychtýře. Takže doporučujeme všem, aby si stránky otestovali ve všech používaných prohlížečích. Nyní to jsou určitě Internet Explorer 6, Internet Explorer 7, Internet Explorer 8, Opera, Firefox, Safari a Google Chrome. Není na škodu se na web podívat také v prohlížečích pod Linuxem.

Co Vás může zajímat

S tímto článkem si doporučuji přečíst také o HTML, sémantika na webu, syntaxe na webu, přístupnost webu a použitelnost webu :-)


Rubriky
Rubrika Článek

Veškerý obsah je majetkem autorů, jeho další šíření bez souhlasu je zakázáno, 2008 - 2019 © www.seo-slovnik.cz - Váš internetový rádce