Seo slovník

Axure RP 6 - drátujeme weby profesionálně

Cesta k článku: Seo-slovnik.cz » a » Axure RP 6
Napsal: Jiří Komár | @jirikomar | Pátek 30.09.2011 | Komenáře

Axure RP 6

Pokud tvoříte weby, určitě jste narazili na problém, jak rychle a dobře udělat kvalitní dokumentaci, kterou by chápal jak klient, tak programátor a grafik. Spolehlivé řešení se skrývá pod názvem Axure RP 6.  

Co je to vlastně Axure?

Axure je sofistikovaný nástroj, určený k tvorbě wirefram(ů), prototyp(ů), mock-up(ů) a specifikací webových stránek. Program je distribuován pro platformy PC a Mac. Poslední verze programu je označena číslovkou 6. Axure 6.0 je v současnosti asi nejlepším programem v této oblasti, a proto jej využívají přední světová studia, specializující se na návrh použitelných webových stánek.  

V čem nám může pomoci?

Díky Axure může návrhář spojit psanou specifikaci s grafickým rozhraním. Odpadá tak komplikované sepisování nic neříkajících specifikací, které klient často nepochopí (někdy ani nečte) a tak se výsledná podoba webu značně rozchází s klientovými představami. Díky možnosti vytvářet interakce mezi prvky, lze vytvořit dokonalý prototyp webu, který se nebude v ničem lišit od finální podoby webových stránek. Prototypy nebo wireframy se dají snadno otestovat na uživatelích, kteří vývojářům řeknou, které prvky jim způsobují na webu největší problémy nebo která část prototypu by se měla vylepšit.  

Co všechno Axure umí?

Axure toho umí opravdu, proto vypíchnu jen několik zásadních funkčností, které při tvorbě nejvíce oceníte.

Axure nabízí širokou nabídku komponent, které můžete ve svých návrzích použít. Ti, kterým základní nabídka nestačí, si můžou jednoduše importovat rozšiřující knihovny, pomocí kterých lze zakomponovat i složitější prvky jako: prvky pro mobilní rozhraní, záložky, kalendáře nebo jiné připravené složitější komponenty. Z každé části návrhu si můžete vytvořit master prvek, který se jednoduše upravuje a ihned se aktualizuje na všech místech, kde byl vložen.

V prostředí lze vytvářet propracované interakce mezi prvky. Pokud například potřebujete nasimulovat odeslání formuláře, můžete vytvořit různé stavy, se kterými se uživatel může setkat: chybové hlášky, potvrzovací okna atd.

Výsledný prototyp nebo wireframe lze exportovat jako HTML šablonu, textovou specifikaci nebo obrázek. Nejvíce však oceníte HTML šablonu, kterou lze nahrát na FTP a následně ovládat přes webový prohlížeč.  

Kam dál?

Axure - domovská stránka Axure, pokud chcete, je k dispozici demo plné verze, které lze využívat po dobu 30 dní.

Jelikož je Axure pro malé firmy poměrně drahé, můžete zkusit některou levnější alternativu: Cacoo, Balsamiq. Axure kvalit sice tyto aplikace nedosahují, ale možná vám budou stačit.


Štítky k článku: UX
Jiří Komár

Jiří Komár

Autor článku působí jako UX designer a specialista na internetový marketing. Posledních sedm let se pohybuje především v prostředí internetových obchodů a podílel se na projektech jako OKAY.cz, Kama.cz, Bambule.cz, Rogelli.cz nebo Alfa.cz.

Rubriky
Rubrika Článek

Veškerý obsah je majetkem autorů, jeho další šíření bez souhlasu je zakázáno, 2008 - 2019 © www.seo-slovnik.cz - Váš internetový rádce