Použitelnost

Listování v obrázcích plné chyb

Cesta k článku: Seo-slovnik.cz » Použitelnost » Listování v obrázcích plné chyb
Napsal: Jiří Komár | @jirikomar | Pátek 14.05.2010 | Komenáře

Listování v obrázcích plné chyb

Galerie fotek patří k webu již od nepaměti. Ale i přes to někdy najdete galerie fotek, které jsou tak trochu uživatelsky záludné.


U internetového obchodu http://www.neumax.cz/ jsme narazili na zajímavý problém v detailu produktu:


http://www.neumax.cz/obchod/autobox-thule-spirit-820-antracit-zdarma-znackovy-vak-na-lyze-thule-th633/


Galerie fotek nám tu nabízí listování doleva i doprava, hned po načtení stránky. Normálně bychom čekela listování jen doprava, jelikož fotky je dobré prohlížet všechny postupně, aby nám nic neušlo. Dobře, přejdeme tedy fakt dvou šipek a zkusíme na některou kliknout. A safra, po kliknutí na šipku doprava nám vyskočilo škaredé info okýnko: Jste na konci seznamu. Klikneme tedy na šipku doleva a nečekaně jsme teď na začátku seznamu.

Chyba v listování

A aby toho nebylo málo, pokud klikne uživatel na fotku v galerii, tak se mu neotevře fotka v plné velikosti, ale změní se větší náhled fotky o něco výše (pouze pokud se uživatel trefí na nevybarnou fotku, jinak klikne a nic se nestane :-). Navíc se přitom ještě přenačte celá stránka a URL adresa se nám pěkně "zprasí". Po kliknutí na změněný náhled se nám konečně otevře POPUP okno!, které je místo uprostřěd stránky kdesi v pravém horním rohu a neobsahuje námi požadovanou druhou fotku, ale tu původní hlaní!!!


Když si to spočítáme, aby si uživatel otevřel "jinou = tu samou" fotku než hlavní. Musí udělat celkem 7 zbytečných kliknutí.


A ponaučení, snažte se vždy limitovat počet špatných kroků, které může uživatel udělat na cestě k požadovanému cíli.


Jiří Komár

Jiří Komár

Autor článku působí jako UX designer a specialista na internetový marketing. Posledních sedm let se pohybuje především v prostředí internetových obchodů a podílel se na projektech jako OKAY.cz, Kama.cz, Bambule.cz, Rogelli.cz nebo Alfa.cz.

Rubriky
Rubrika Článek

Veškerý obsah je majetkem autorů, jeho další šíření bez souhlasu je zakázáno, 2008 - 2019 © www.seo-slovnik.cz - Váš internetový rádce